Budka Banksy-ego


Każdy bywalec i miłośnik Londynu zna ikoną popkultury Banksy-ego, który wygłasza swoje manifesty w wszelakiej formie.
Ten brytyjski artysta “street art” stosuje różne techniki, aby przekazać swoje wiadomości, najczęściej humorystyczne lub związane z polityką. Jego oryginalna forma sztuki łączy ze sobą graffiti i charakterystyczną technikę szablonową. Dzięki połączeniu tych technik oraz odważnemu i często ryzykownemu umiejscowieniu swoich prac, Banksy zyskał uznanie wielu artystów i został zauważony przez media. Jednak Banksy nie ogranicza się tylko do tego rodzaju sztuki, zajmuje się również malarstwem i rzeźbą.

Jednym z kontrowersyjnych dzieł Banksy-ego jest, powstała w roku 2006, krwawiąca budka telefoniczna. Rzeźba ta wywołała wiele reakcji i podzieliła Londyńczyków. Jedni docenili ducha sztuki i uznali rzeźbę za dzieło. Inni zaś uznali to za wandalizm. Byli też tacy, którzy uznali budkę Banksy-ego za swoisty komentarz artysty odnośnie transformacji British Telecommunications z staromodnej firmy telekomunikacyjnej do nowoczesnego dostawcy usług komunikacyjnych.

Podobnych budek Banksy stworzył kilka. Być może artysta chciał w ten sposób przekazać społeczeństwu swoje ubolewanie nad odejściem od dawnej formy komunikacji międzyludzkiej i zastąpienie jej przez coraz bardziej popularne social media.

Dodaj komentarz