Budka telefoniczna


Historia angielskiej budki telefonicznej

Czerwona budka telefoniczna to jeden z głównych symboli Wielkiej Brytanii. W latach 1920- 1921 pojawiła się pierwsza ogólnodostępna budka. Był to model K1, który znacząco odróżniał się od tych, które obecnie można spotkać na ulicach Londynu.

W roku 1926 powstał projekt budki telefonicznej. Został on wykonany przez znanego architekta Gilesa Gilberta Scotta. Model K2 był prosty i elegancki, z oszklonymi ścianami z trzech stron i dachem o kształcie płytkiej kopuły. Budka w tym modelu była wykonywana z żeliwa i malowana na czerwono. Był to pierwszy model, który zaczęto powszechnie używać w Londynie.

W ciągu kolejnych lat powstał nowy model budki telefonicznej, który miał być używany poza Londynem – model K3. Został on również zaprojektowany przez Scotta. Model ten został wykonany z betonu zbrojonego i kosztował połowę ceny K2. Budki w wym modelu zostały po raz pierwszy wprowadzony w 1927 roku, ale ze względu na ich betonową konstrukcję nie okazały się trwałe.

W tym samym roku został wprowadzony model K4, który miał połączyć budki telefonicznej z urzędem pocztowym. W modelu tym była dołączona na zewnątrz skrzynka pocztowa i maszyna do stemplowania listów. Model ten nie został rozpowszechniony ze względu zbyt głośną pracę maszyny, co przeszkadzało w rozmowach telefonicznych przeprowadzanych w tym samym czasie.

W 1934 roku został wprowadzony model K5. Model  ten został wykonany z lżejszych materiałów i był przeznaczony do wykorzystania na wystawach i innych tymczasowych miejscach.

Pierwszym standardem budki telefonicznej, który został wprowadzony w całej Wielkiej Brytanii stał się model K6.  Model ten został zaprojektowany również architekta Gilesa Gilberta Scotta w 1935 r., z okazji srebrnego jubileuszu króla Jerzego V. K6 był nieco zmniejszoną i uproszczoną wersją budki K2. Projektant ograniczył w nim elementy dekoracyjne i uprościł ramy okienne, co w efekcie zmniejszyło koszty produkcji budek i zajmowaną przez nie powierzchnie.

Oryginalna budka model K6 parametry:

  • Wysokość 8 feet 3 inches (około 2.52 m)
  • Waga 13.5 cwt (około 0,69 tony).

Wzorując się na modelu K6 stworzyliśmy naszą replikę tej budki. Więcej informacji o naszym projekcie znajdziesz tutaj.

Źródło:

Richard Coltman: Story. W: The Telephone Box [on-line].

Wikipedia: Red telephone box